OZNACZENIA SAMOCHODÓW DLA MŁODYCH KIEROWCÓW

Nie od dziś wiadomo, że za wiele wypadków, niestety także i tych ze skutkiem śmiertelnym odpowiadają ludzie młodzi, którzy w niedalekiej przeszłości odebrali prawo jazdy. Według najnowszych badań młodzi kierowcy powodują nawet 25% wszystkich wypadków śmiertelnych, co na pewno jest liczbą zatrważającą. Tym bardziej że osoba, która jest świeżo upieczonym kierowcą powinna na drodze bardziej uważać i nie dawać się ponosić emocjom.

Być może statystyki te na lepsze zmienią się już w niedługim czasie, bo już od stycznia 2016 roku każdy kierowca, który zda egzamin na prawo jazdy, przez dwa lata będzie musiał na samochodzie, którym się porusza umieścić znak zielonego, klonowego liścia. Będzie on musiał widnieć tak na przedniej, jak i tylnej szybkie pojazdu.

Eksperci podkreślają, że taki znak jest nie tyle oznaczeniem, które ma informować innych uczestników ruchu, że mają do czynienia z niedoświadczonym kierowcą, ile przede wszystkim upominać samego kierowcę, że jego umiejętności jazdy nie są wysokie. Na pewno nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że taki znak będzie on musiał posiadać nie tylko na własnym samochodzie, ale każdym, którym się porusza jako kierowca. W praktyce oznacza to tyle, że w przypadku pożyczenia auta naszym zadaniem będzie zadbanie o naklejki i ich naklejenie. Jeśli o tym zapominamy lub nie nakleimy ich celowo i natrafimy na kontrolę drogową, nie mamy co liczyć na pobłażliwość.

To jednak nie wszystkie zmiany, które będą dotyczyć młodych kierowców. Jako że często powodem niebezpieczeństwa na drodze jest ich brawura, określono limity prędkości, których nie mogą przez okres dwóch lat przekraczać. I tak na terenie zabudowanym limit ten wynosi 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdnej 100 km/h. Dodatkowo przez 24 miesiąc nie będą oni mogli pracować jako kierowcy, a więc praca na stanowisku kuriera czy dostawcy odpada.

Oczywiście możemy nie stosować się do tych przepisów, ale może to mieć opłakane skutki, bo jeśli w okresie próbnym popełnimy dwa wykroczenia, za które dostaniemy mandat lub wyrok sądowy, to okres ten zostanie przedłużony o kolejne dwa lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *